Korzystanie z witryny ekotechnologie.eu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików Cookies.

OFERUJEMY

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI

ZADAJ PYTANIE

wpisz wynik działania 3 - 4Katalog
Pobierz >>
Cennik
Pobierz >>

Aquarea Panasonic

System Aquarea firmy Panasonic jest oparty na technologii wysokowydajnych pomp ciepła, które nie tylko ogrzewają pomieszczenia i wodę użytkową, ale również chłodzą w lecie, zapewniając niezrównany komfort i wydajność niezależnie od warunków pogodowych — nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. System Aquarea to urządzenie kompaktowe, łatwe w instalacji i konserwacji, zapewniające niskie koszty eksploatacji.

Istnieją dwa rodzaje układów pomp ciepła:

• Układ typu split
Składa się on z jednostki zewnętrznej i modułu hydraulicznego, zazwyczaj umieszczonego w pomieszczeniu technicznym lub garażu. Taki układ wymaga poprowadzenia orurowania z czynnikiem chłodniczym pomiędzy obydwoma jednostkami, ale jest łatwy do zamontowania w domu i można go podłączyć do istniejącego źródła ciepła.

• Układ monoblok
Posiada on jedynie jednostkę zewnętrzną. Systemy takie nie wymagają podłączenia czynnika chłodniczego i są łączone jedynie z układami ogrzewania. Dlatego taki układ jest łatwiejszy w montażu, ale wymaga większej przestrzeni na zewnątrz.


Ulotka "Każdy dom ma znaczenie"


Zalety systemu powietrzno-wodnego Aquarea firmy Panasonic:
 • Maksymalna wydajność nawet przy wyjątkowo niskich temperaturach zewnętrznych.
  Cała gama systemu Aquarea charakteryzuje się wysokim współczynnikiem COP nawet przy temperaturze zewn. sięgającej –15°C.System Aquarea został specjalnie zaprojektowany tak, by zapewniać maksymalną wydajność nawet przy wyjątkowo wysokich lub niskich temperaturach zewnętrznych — wyższą od wydajności grzejników elektrycznych lub pieców gazowych.
 • Obniżenie rachunków nawet do 78%
  Pompy ciepła Aquarea firmy Panasonic umożliwiają zmniejszenie wydatków na ogrzewanie nawet o 78% w stosunku do grzejników elektrycznych. Przykładowo, system Aquarea o mocy 12 kW posiada współczynnik wydajności chłodniczej i grzewczej (COP) równy 4,67: z każdego zużytego kilowata energii elektrycznej generuje 4,67 kW mocy cieplnej, tzn. 3,67 kW więcej niż konwencjonalne ogrzewanie elektryczne. Daje to do 78% oszczędności. Zużycie energii można zmniejszyć jeszcze bardziej, podłączając urządzenia Aquarea do paneli słonecznych
 • niskie koszty instalacji i konserwacji, łatwy montaż
  System ogrzewania i klimatyzacji Aquarea firmy Panasonic jest bardzo łatwy w instalacji zarówno w budynkach nowych, jak i istniejących. Powietrzno-wodna technologia Aquarea umożliwia znaczne zmniejszenie kosztów instalacji i konserwacji. W nowych budynkach — w przeciwieństwie do instalacji geotermalnych — do pozyskiwania ciepła nie ma potrzeby wykonywania wierceń ani żadnych prac ziemnych. Nie ma również przyłączy gazowych, kominów ani zbiorników na olej opałowy. Z kolei podczas modernizacji lub remontów łatwo jest podłączyć system do istniejących instalacji ogrzewania opartych na grzejnikach niskotemperaturowych lub ogrzewaniu podłogowym.
Zasada działania pompy powietrze – woda

Pompy ciepła powietrze-woda do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej wykorzystują energię cieplną powietrza zewnętrznego. System Aquarea podczas ogrzewania i chłodzenia korzysta więc z darmowej energii. Energia elektryczna służy jedynie do zasilania sprężarki, układów elektronicznych, pomp oraz — w przypadku bardzo niskich temperatur — dodatkowych grzałek elektrycznych. Taki sposób działania zapewnia bardzo wysoką wydajność oraz znaczną oszczędność energii.

Różnorodność zastosowań
Jednostka zewnętrzna: pobiera darmową energię cieplną z powietrza zewnętrznego i poprzez moduł hydrauliczny przenosi ją do wnętrza budynku. Darmowe ciepło przenoszone jest do modułu hydraulicznego przez przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy (R410A) o wysokim współczynniku wymiany ciepła.

Moduł hydrauliczny, wyposażony w panel sterowania, umożliwia regulowanie uzyskiwanej temperatury wewnętrznej i maksymalizację wydajności układu. Moduł ten jest wyposażony w wymiennik ciepła, który oddaje ciepło pochodzące z powietrza zewnętrznego — przenoszone przez czynnik chłodniczy — wodzie używanej do ogrzewania pomieszczeń i wodzie użytkowej.

Moduł hydrauliczny odpowiada za ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody. Jest on wyposażony w filtr cząstek stałych o gęstości 400 μm. W systemach split moduł ten jest umieszczany w jednostce wewnętrznej (domu), natomiast w układach z pojedynczą jednostką (monoblok) znajduje się w jednostce zewnętrznej.

Zasobniki ciepłej wody służą również do podgrzewania wody użytkowej. Są one wykonane ze stali nierdzewnej, co gwarantuje ich dużą trwałość. Zasobniki wyposażone są również w pomocnicze grzałki o mocy 3 kW, zapewniające podgrzewanie wody nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Aby zapewnić maksymalną wydajność i szybsze nagrzewanie, grzałki umieszczone są w górnej części zasobników. Wszystkie zasobniki ciepłej wody wyposażone są ponadto w zawór 3-drożny.

Opcjonalne wyposażenie dodatkowe (nieoferowane przez firmę Panasonic): Termostat temperatury wewnętrznej, który można podłączyć do systemu Aquarea w celu zapewnienia optymalnej i stałej temperatury w pomieszczeniu. – Zestaw do podłączenia paneli słonecznych, umożliwiających uzyskanie dodatkowych oszczędności i jeszcze większej wydajności układu.

Łatwość programowania panelu sterowania
 • Temperatura w obiegu pierwotnym jest regulowana w zależności od temperatury zewnętrznej.
 • Temperaturę w obiegu pierwotnym określa instalator, w zależności od wymogów danego systemu. Podczas rozruchu systemu należy wprowadzić do sterownika parametry podane na poniższym wykresie.
 • Instalator systemu musi również ustawić priorytet systemu: grzanie lub podgrzewanie wody w zasobniku.